ایزوگام به دلیل اینکه اغلب به صورت مستقیم در معرض تماس قرار دارد و مثل قیرگونی با لایه‌ی آسفالت پوشانده نمی‌شود، در صورت استفاده‌ی نادرست و بدون دقت، می‌تواند آسیب ببیند و خراب شود.

ترمیم ایزوگام

انواع خرابی‌های ایزوگام شامل موارد زیر هستند:

 1. پارگی ایزوگام
 2. جدا شدن ایزوگام از سطح
 3. طبله کردن ایزوگام
 4. سوراخ شدن ایزوگام
 5. ترک برداشتن ایزوگام

نکته اول: خرابی را زود تعمیر کنید

اولین نکته‌ای که در هر خرابی ایزوگام باید به آن توجه کنید این است که هر چه زودتر خرابی را تعمیر کنید، مشکلات بعدی شما کمتر خواهد بود. هر خرابی ایزوگام که باعث نفوذ آب به سقف شما شود، ممکن است باعث خرابی‌های گسترده‌تر و نیاز به پرداخت هزینه‌های بیشتر برای رفع مشکلات خواهد بود. بنابراین کوچک‌ترین خرابی‌ها را جدی بگیرید و زودتر آن را برطرف کنید.

علت خرابی‌های ایزوگام چیست ؟

برخی از علت‌های خرابی ایزوگام به دلیل استفاده‌ی نادرست است که در ادامه اصول مربوط به آن را مرور خواهیم کرد و برخی دیگر از مشکلات که در ایزوگام مشاهده می‌شود به دلیل استفاده از ایزوگام‌های نامرغوب یا نصب ایزوگام بدون رعایت اصول فنی لازم است.

بنابراین اگر می‌خواهید از خرابی‌های ایزوگام در امان باشید، می‌بایست از برندهای معتبر ایزوگام خریداری کنید و کار نصب ایزوگام را به متخصصان با تجربه بسپارید.

چه طور از ایزوگام مراقبت کنیم تا خراب نشود ؟

برای جلوگیری از خرابی و آسیب دیدن ایزوگام، رعایت اصول زیر ضروری است:

 1. از برخورد اجسام تیز و برنده با ایزوگام پیش‌گیری کنید. این اتفاق ممکن است هنگام جابجایی پایه‌ی کولرها یا سایر اجسام روی بام اتفاق بیفتد یا ممکن است به دلیل افتادن اجسامی مثل میخ و فلزات دیگر، این مشکل به وقوع بپیوندد.
 2. هنگام راه رفتن روی پشت بام از کفش‌های میخ‌دار یا ضخیم استفاده نکنید.
 3. از ریخته شده مواد شیمیایی، اسیدی و قلیایی روی پشت بام جلوگیری کنید.
 4. هنگام بارش برف و باران، اجازه ندهید برف و باران مدت زمان طولانی روی ایزوگام باقی بماند. اگر شیب ایزوگام به درستی رعایت شده باشد، آب باران و برف نباید روی سطح باقی بمانند.
 5. اجسام سنگین را مستقیم روی سطح ایزوگام قرار ندهید. در زیر پایه‌ی کولرها از یک لایه محافظه مثل قطعه‌ای از ایزوگام اضافی استفاده کنید.
 6. اگر بخشی از ایزوگام بام جدا شده است، هر چه زودتر آن را ترمیم کنید تا خرابی گسترده‌تر نشود.

لازم به ذکر است که هر نوع ایزوگام بسته به کیفیتی که دارد، عمر مشخصی خواهد داشت و اگر عمر مفید ایزوگام به پایان رسیده باشد، بهتر است تا برای جلوگیری از چکه سقف و نفوذ رطوبت به ساختمان و هزینه‌های زیادی که ایجاد می‌کند، هر چه زودتر ایزوگام جدید نصب شود.

ترمیم خرابی ایزوگام

بسته به اینکه ایزوگام به چه دلیل و تا چه اندازه آسیب دیده باشد، روش‌های مختلفی برای ترمیم آن وجود دارد. چسباندن قطعه‌ای ایزوگام جدید روی بخش آسیب‌دیده، استفاده از پرایمر ایزوگام، جدا کردن بخش‌های آسیب‌دیده و نصب ایزوگام سالم و یا به طور کلی تعویض ایزوگام از جمله‌ی روش‌های قابل اجرا برای اصلاح مشکل به شمار می‌روند.

اگر ایزوگام شما خراب شده است و به ترمیم یا تعویض نیاز دارد، جهت مشاوره، بازدید و دریافت خدمات ترمیم و نصب ایزوگام، با ما تماس بگیرید.

۲۴ نظر در مورد «چه چیزهایی ایزوگام را خراب می‌کند ؟»

 • رمضان حیدری هستم می‌گوید:

  با سلام وقت بخیر
  خواستم بیدانم زمانیکه برف باری میشه برف را از روی ایزوگام با چی پاک کنیم که خراب نشود تشکر

  • برگ ایزوگام می‌گوید:

   با سلام و تشکر از پیام شما
   برای برف‌روبی از پاروهای پلاستیکی استفاده کنید و دقت کنید که فشار نامعقول به سطح ایزوگام وارد نشود. همچنین دقت کنید که احیانا اجسام نوک‌تیز روی پشت بام وجود نداشته باشند که با حرکت پارو روی سطح ایزوگام کشیده شوند و باعث خرابی آن بشوند.
   نکته‌ی مهم دیگر این است که به دلیل سطح صاف ایزوگام فویل‌دار، رعایت نکات ایمنی را هم فراموش نکنید. سطح ایزوگام پس از بارش برف می‌تواند لغزندگی زیادی داشته باشد.

 • مرتضی می‌گوید:

  سلام امروز پشت بام ما ایزوگام ها صدا میده مثل حال بمب .برف بریده احتمال اینکه خراب شده وجود دارد ؟

  • ایزوگام برگ می‌گوید:

   با سلام
   بله احتمال خرابی ایزوگام وجود دارد. ابتدا باید برف را از روی سطح پارو کنید و سپس بررسی شود که آیا ایزوگام آسیب دیده است یا خیر
   برای جلوگیری از این گونه خرابی‌ها، اگر ایزوگام شما چند سال است که نصب شده است، خوب است که با پرایمر ایزوگام آن را پوشش و تقویت نمایید.

 • علی رضا می‌گوید:

  ,سلام کباب درست میکردیم بنزین ریخت. روی ایزوگام تروخدا بگید چجوری سیاهی ببریم چون تیکه ی طرف سیاه شده

  • ایزوگام برگ می‌گوید:

   با سلام
   اگر ایزوگام به مقدار کمی آسیب دیده باشد با چسباندن تکه‌ای ایزوگام روی بخش آسیب دیده مشکل برطرف می‌شود و اگر خرابی زیاد باشد، می‌توان بخش‌های خراب را جدا کرد و در آن قسمت ایزوگام جدید نصب نمود.

 • سارا می‌گوید:

  آيا ريختن روغن سياه و اسيد سياه روي آسفالت يا ايزوگام باعث تخريب ميشود ؟لطفا در مورد هردو توضيح بفرماييد

  • با سلام
   اگر این مواد تا به حال روی ایزوگام ریخته نشده‌اند، می‌بایست مراقبت کنید که این اتفاق رخ ندهد و اگر قبلا این اتفاق افتاده است و ایزوگام خراب شده است، می‌بایست آن را ترمیم کنید. ممکن است میزان ریختن مواد آسیب‌زا کم باشد یا در زمانی کوتاه آن را پاک کرده باشید و ایزوگام شما سالم مانده باشد.

 • سلام راهی وجود دارد که مشکل لغزندگی شدید ایزوگامهای فویل دار در هنگام پارو کردن برف را حل کرد؟

  • با سلام. ایزوگام فویل‌دار سطح صافی دارد. ممکن است با ایجاد یک لایه پوشش ساختمانی دیگر مثل سیمان یا موزائیک یا آسفالت این مشکل را حل کنید. با توجه به اینکه اضافه کردن لایه‌های جدید می‌تواند وزن ساختمان را زیاد کند، چنانچه قصد انجام فعالیت‌های ساختمانی را دارید، لازم است از کارشناس بخواهید تا محل شما را بازدید کند و بهترین راه حل را به شما ارائه نماید.

 • حکیمی می‌گوید:

  سلام ببخشید سطح سقف ما فرو رفته بود کمی روی ایزوگام سیمان ریختیم تا مسطح شود آیا ایزوگام را خراب میکند؟

  • با سلام
   در محل‌هایی که تورفتگی وجود دارد ممکن است آب جمع شود و در مدت طولانی به ایزوگام آسیب برساند. خوب است که روی سیمان هم با کمک عایق‌های مایع شامل پرایمر ایزوگام یا قیر یا موارد مشابه، عایق‌کاری مناسب انجام دهید تا از جمع شدن طولانی مدت رطوبت در آن محل جلوگیری به عمل آید.

 • منظور از مواد شیمیایی اسیدی قلیایی چه موادی هستند؟ نفت تینر گازوئیل آب باتری ایزوگام را خراب میکنند؟

  • با سلام
   بله اغلب این موارد اگر به میزان کافی با سطح ایزوگام در تماس باشند باعث خرابی آن می‌شوند. همان طور که قبلا گفته شد، برای حفظ سلامتی ایزوگام می‌بایست از برخورد مواد شیمیایی با سطح ایزوگام جلوگیری نمایید.

  • برگ ایزوگام می‌گوید:

   با سلام. علاوه بر اینکه فضله‌ی مرغ و خروس می‌تواند حالت اسیدی داشته باشد و امکان خرابی فیزیکی ایزوگام توسط مرغ و خروس، به دلیل براق بودن و فلزی بودن سطح ایزوگام فویل‌دار، شاید باعث آزار پرندگان نیز باشد

 • بهار می‌گوید:

  سلام ببخشید یه سوال آیا راه رفتن روزی ایزوگام وقتی ایزوگام داغه باعث ترک خوردن ایزوگام میشه؟؟؟؟؟

  • برگ ایزوگام می‌گوید:

   با سلام
   اگر نصب ایزوگام به خوبی انجام شده باشد، نباید اتفاقی رخ بدهد ولی بهتر است تا خشک شدن کامل ایزوگام از رفت و آمد روی آن خودداری نمایید

 • امیر می‌گوید:

  سلام خسته نباشید
  ببخشید فضله کبوتر به ایزوگام آسیبی میزنه؟
  25تا کفتر نگهدمیدارم پشت بوم فضله اینا به ایزوگام آسیبی میزنه؟

  • برگ ایزوگام می‌گوید:

   با سلام. بله فضولات پرندگان معمولا pH اسیدی دارد و در بلند مدت و به طور خاص هنگام بارش باران می‌تواند به سطح ایزوگام آسیب وارد کند.

 • نجاتی می‌گوید:

  سلام
  ۱۱ سال پیش ایزوگام نصب کردیم الان رطوبت نفوذ کرده به اندازه سینی چای .. و هیچ علایم سوراخ شدن یا جمع شدن آب روی سقف ندارد .. آیا کل ایزوگام باید عوض شود؟؟

  • با سلام
   برای تصمیم‌گیری در مورد اینکه خرابی ایزوگام در چه حدی است و آیا مشکل با ترمیم قابل رفع شدن است یا خیر، وضعیت ایزوگام باید بررسی شود. با توجه به اینکه عمر ایزوگام ۱۱ سال است، احتمال اینکه خرابی در محل‌های دیگری هم وجود داشته باشد، هست. بهتر است برای جلوگیری از خرابی‌های بیشتر، وضعیت ایزوگام را به طور کامل بررسی کنید و اشکال را به صورت اصولی برطرف نمایید تا در زمان باران یا برف سنگین، یکباره با مشکل بزرگی روبرو نشوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *